Mermer Özellikleri

Mermer Özellikleri
24 Mayıs 2021 Mermer Özellikleri için yorumlar kapalı Genel serinmermer

Mermerin Özellikleri Nelerdir ?

-Sertlik

Sert mermerler, binalarda daha çok döşemelerde ve kapı eşiklerinde kullanılır. Genel olarak,silikat minerallerinin artmasıyla birlikte mermerin sertliği de artar. Sert mermerlerin kesimi ve şekillendirilmesi daha zor ve masraflıdır. Buna karşılık, çok iyi cila kabul ederler.

-Su emme

Su emme daha çok binaların dış cephe kaplamalarında kullanılan mermerler  için önem taşır.Zira,yağmur suları özellikle karbonat içeren mermerlerde tesir ederek çözülmelerine neden olur.

-Renk

Gerçek mermerler saf olduklarında beyaz tonlardadır.Ancak,yeryüzünde renkli mermerler daha yaygındır.Renklenme,mermeri oluşturan esas mineralin yanında tali veya az oranda yabancı element ve minerallerin varlığından kaynaklanır.Renk ve desen alım satımında önemli rol oynayan özelliklerdendir.

-Saydamlık

Mermerin ışığı geçirebilme özelliğidir.İnce kristalli mermerlerin saydamlık özellikleri daha yüksektir.Bu özellikleri yüksek olan mermerler süs eşyası yapımında ve heykel-traşcılıkta kullanılır.

-Cila tutma

Mermerlerin cila tutma özellikleri farklılıklar gösterir. Genel olarak, sert mermerler daha iyi cila kabul ederler. Mermer işletme fabrikalarında levha haline getirilmiş ve boyutlandırılmış mermerlerin pazar değeri, bu malzemenin parlatılabilme özelliği ile yakında ilgilidir. İyi parlatılamayan malzemelerin Pazar değeri düşüktür.

Yazar hakkında